Przewodnik  RSS
Jakie tajemnice kryje Apostolskie Archiwum Watykańskie?

#zrodlo
Archiwum Watykanu jest najbardziej międzynarodowym archiwum świata. Posiada dokumenty dotyczące wszystkich państw i narodów. Wokół papieskiego archiwum narosło wiele legend. To nieprawda, że Watykan nie udostępnia naukowcom materiałów zgromadzonych w archiwum. Rocznie w czytelni watykańskiego archiwum przeszłość bada ok. 1500 historyków z całego świata.

Źródło: podroze.onet.pl

Awaryjne lądowanie samolotu; wściekły kot zaatakował pilotów

#zrodlo
Boeing 737 linii Tarco Airlines został zmuszony do powrotu na lotnisko w Chartumie po tym, jak wściekły kot zaatakował pilotów.

Źródło: podroze.onet.pl

Niezwykłe zjawisko świetlne nad Hawajami uchwycone na zdjęciu. Czym są kolorowe "słupy ognia"?


Kamery teleskopu w Obserwatorium Gemini w Mauna Kea na Hawajach uchwyciły na zdjęciu niezwykły wielokolorowy pokaz świetlny na niebie w lipcu 2017 r. Okazuje się, że jest to bardzo rzadkie zjawisko, które jest niemal niemożliwe do sfotografowania. W ubiegłym tygodniu zdjęcie zostało opublikowane przez National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory jako "obraz tygodnia".

Źródło: podroze.onet.pl

Zamarznięte miasto widmo na nieludzkiej ziemi


Miasto widmo na obrzeżach Workuty, niegdysiejszego łagru i zagłębia węglowego, wyludnione i zastygłe w czasie, przy siarczystych 50-stopniowych mrozach zmienia się w jeszcze bardziej niepokojącą krainę rodem z “Królowej śniegu” Andersena.

Źródło: podroze.onet.pl

Wzrost promieniowania we Francji. Winny piasek znad Sahary


Pył z Sahary nawiewany przez silne wiatry do Francji nie tylko przyniósł oszałamiające światło i niezwykłe zachody słońca, ale także przyczynił się do wzrostu poziomu promieniowania, twierdzi niezależna organizacja pozarządowa ACRO, która monitoruje poziom promieniowania.

Źródło: podroze.onet.pl

Prezent dla ukochanego Stalina. Najwyższy szczyt Związku Radzieckiego


"Z radością ogłaszam Wam, że najwyższy szczyt ZSRR, [...] noszący Wasze imię, imię najukochańszego Wodza międzynarodowego proletariatu, został zdobyty". Tak zakończyła się historia wejścia na Szczyt Stalina (7495 m n.p.m.) w Pamirze, jednego z wielu dokonań wybitnego duetu Witalija i Jewgienija Abałakowów opisanych w najnowszej książce "Alpiniści Stalina" Cédrica Grasa, której fragment możecie przeczytać już teraz.

Źródło: podroze.onet.pl

Zanzibar - pogoda latem i zimą. Kiedy warto odwiedzić tę wyspę?

#zrodlo
Piękne widoki, ciepła woda i historia związana z jedną z ikon muzyki - wokalistą zespołu Queen - to właśnie Zanzibar. Kiedy warto jechać na tę wyspę, aby trafić na idealną pogodę? Wyjaśniamy, jak na przestrzeni roku zmienia się pogoda na Zanzibarze.

Źródło: podroze.onet.pl

"Olbrzymie cierpienie psychiczne" w wyniku testów COVID-19

#zrodlo
Rząd Japonii zwrócił się do władz Chin, aby przestały poddawać wjeżdżających do tego kraju Japończyków analnym testom na COVID-19, gdyż procedura ta wywołuje u nich „cierpienie psychiczne” – ogłosił w poniedziałek główny sekretarz rządu w Tokio Katsunobu Kato.

Źródło: podroze.onet.pl

"Ogromny błysk" i "ognista kula" pojawiły się na niebie

#zrodlo
W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Wielką Brytanią pojawił się sporych rozmiarów meteoroid.

Źródło: podroze.onet.pl

Tragedia pod Żlebem Marcinowskich. 65 lat temu lawina zmiotła schronisko w Tatrach


65 lat temu miał miejsce jeden z najtragiczniejszych wypadków lawinowych w Tatrach. Wtedy to potężna lawina doszczętnie zniszczyła schronisko w Dolinie Goryczkowej, zabijając pięć osób.

Źródło: podroze.onet.pl

Cud techniki kolejowej na alpejskiej przełęczy

#zrodlo
Trasa kolejowa z Wiednia do Grazu (Austria) wiedzie przez alpejską przełęcz Semmering (955 m n.p.m.). Właśnie w tym miejscu w latach 1848-1854 powstała pierwsza na świecie kolej górska o zwykłym rozstawie torów. Uznana za cud techniki została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1998 r.

Źródło: podroze.onet.pl

Węże w Polsce. Dowiedz się, ile z nich jest jadowitych i czym się żywią

#zrodlo
W Polsce występują cztery gatunki węży - tylko jeden z nich jest jadowity, ale wszystkie objęte są ochroną gatunkową. Warto wiedzieć nie tylko jak wyglądają, ale także gdzie występują, czym się żywią i jakie stanowią dla nas zagrożenie.

Źródło: podroze.onet.pl

Jak Polak został bohaterem narodowym Pakistanu

#zrodlo
Mało kto wie, że w Pakistanie czczona jest do dzisiaj pamięć jednego Polaka, którego do tego odległego kraju zaprowadziła wojenna zawierucha. Mowa o Władysławie Turowiczu, który współtworzył Siły Powietrzne Pakistanu.

Źródło: podroze.onet.pl

Opuszczony ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Lucieńskim


Przemierzając Polskę, coraz częściej można się natknąć na opuszczone ośrodki wypoczynkowe, których lata świetności przypadały na czasy PRL-u. Kiedyś oblegane, a dziś puste i popadające w ruinę obiekty przechodzą powoli do lamusa.

Źródło: podroze.onet.pl

18 europejskich wysp, których prawdopodobnie nie znacie


O Krecie, Korsyce i Sardynii słyszał każdy. To wyspy, które od lat przyciągają tysiące turystów, również polskich. Najczęściej odwiedzamy duże wyspy Chorwacji, Grecji, Włoch i Francji. Warto jednak nie iść na łatwiznę i poszukać małych i mniej znanych miejsc. Przedstawiamy kilka mało znanych wysp Europy.

Źródło: podroze.onet.pl

Jak wygląda praca na pokładach samolotów VIP?

#zrodlo
Wynajęcie podniebnej taksówki na najwyższym poziomie to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najczęściej korzystają z nich gwiazdy sportu, cieszące się sławą piosenkarki, aktorzy i biznesmeni. Załoga samolotu VIP ma ręce pełne roboty. - Moim zdaniem latanie w private jetach całkowicie różni się od latania w czarterach czy rejsówkach. Inny sposób i styl pracy, inne wymagania, wyższy standard, oczy dokoła głowy - opowiada Zuzanna Kowalska, która pracuje jako stewardesa na pokładach luksusowych maszyn. Ten tekst był w lutym jednym z najchętniej czytanych w portalu Onet!

Źródło: podroze.onet.pl

Jedna z najciekawszych relikwii. To szkielet ozdobiony szlachetnymi kamieniami

#zrodlo
Szkielet św. Munditii - chrześcijańskiej męczenniczki - znajduje się w najstarszym kościele w Monachium, czyli tym pod wezwaniem św. Piotra. Pod koniec XIX wieku postanowiono ozdobić go drogocennymi kamieniami i umieścić w szklanej gablocie.

Źródło: podroze.onet.pl

Leciałeś kiedyś samolotem? W takim razie ten quiz to pestka!


Przed wybuchem pandemii koronawirusa, podróż samolotem była łatwo dostępna i powszechna. Ludzie na całym świecie latali nie tylko na wakacje czy city break, ale i na jeden dzień do pracy. Z powodu obowiązujących obostrzeń wiele połączeń zostało zawieszonych, a sami turyści z obawy przed zakażeniem, przełożyli swoje plany. Żeby nie zapomnieć jednak, jak należy się zachować na pokładzie samolotu, przygotowaliśmy dla Was kilka pytań.

Źródło: podroze.onet.pl

Czy największa zagadka starożytnej Krety to wielkie fałszerstwo?

#zrodlo
Na temat tajemniczego dysku z Fajstos powstało mnóstwo teorii. Zwolennicy istnienia cywilizacji pozaziemskich uważają, że jest on dowodem na lądowanie UFO. Wielu naukowców opowiada się za hipotezą, że jest to hymn na cześć jakiegoś bóstwa. Nikomu jednak nie udało się do tej pory podać wiarygodnej interpretacji znaków widniejących na dysku. W związku z tym coraz częściej pojawiają się opinie, że jest on doskonałym fałszerstwem dokonanym przez archeologa, który go odnalazł.

Źródło: podroze.onet.pl

Rzymska świątynia śmierci i tortur przyciąga tysiące turystów

#zrodlo
Odwiedzając rzymskie Koloseum, musimy pamiętać, że jest to przede wszystkim miejsce ogromnego cierpienia wielkiej rzeszy ludzi. Amfiteatr Flawiuszów - bo tak brzmi oficjalna nazwa Koloseum, odwiedza rocznie około 6 mln turystów. Wielu z nich traktuje go jak kolejny zabytek do obejrzenia, zapominając, że jest to pomnik niezwykłego w historii Europy okrucieństwa. Nie chodzi tu tylko o walki gladiatorów - te były mniej krwawe, gdyż wbrew pozorom życie gladiatora było dla jego właściciela dość cenne.

Źródło: podroze.onet.pl

Brak pomysłu na weekend? 16 ciekawych miejsc na jednodniową wycieczkę


Zastanawiasz się, dokąd warto wybrać się na jednodniową wycieczkę? Atrakcyjne przyrodniczo miejsca można znaleźć w całej Polsce. Wybraliśmy po jednym z każdego województwa - potrafią zachwycić, ale nie są najpopularniejsze. Sprawdź, gdzie jechać na na weekend w Polsce.

Źródło: podroze.onet.pl

Gdy woda zamienia się w ogień. Niezwykłe zjawisko widoczne tylko przez kilka dni w roku


Światło może spłatać nam niezłego psikusa i sprawić, że całkiem zwykłe i znane nam rzeczy, będą się jawić całkowicie inaczej. Spójrzcie na poniższe zdjęcie i zastanówcie się, co na nim widzicie.

Źródło: podroze.onet.pl

Władysławowo. Zapomniany sukces przedwojennej Polski


Gdynia stała się propagandową historią sukcesu i kluczowym kołem zamachowym polskiej gospodarki. Nie był to jednak jedyny port zbudowany od zera w czasach II Rzeczpospolitej. Inwestycja we Władysławowie, choć nie tak spektakularna, zapewniała rzecz niemożliwą za pośrednictwem Gdyni: bezpośredni dostęp do otwartego morza.

Źródło: podroze.onet.pl

Rekin "z ludzką twarzą". Niezwykłe odkrycie rybaka


48-letni rybak Abdullah Nuren łowił ryby u wybrzeży Indonezji, kiedy przez przypadek złapał w sieć dorosłego rekina. Postanowił rozciąć mu brzuch. Okazało się, że w środku znajdowały się trzy młode, a jeden z nich zdecydowanie odbiegał wyglądem od reszty - miał bowiem przerażającą "ludzką twarz".

Źródło: podroze.onet.pl

Historyczny rejs przez Ocean Arktyczny

#zrodlo
Po raz pierwszy statek handlowy przepłynął przez tzw. Północną Drogę Morską zimą w Arktyce. Podróż statku „Christophe de Margerie” z Jiangsu w Chinach do odległego arktycznego terminalu Sabetta w Rosji na Półwyspie Jamalskim odbyła się w mroku arktycznej zimy.

Źródło: podroze.onet.pl

Polka opowiada o życiu w Korei: randki w ciemno i szybkie wesela


Wiola od niemal czterech lat mieszka w Korei Południowej. Tu wyszła za mąż i urodziła swojego synka - Sunwoo, który ma teraz 14 miesięcy. Na co dzień uczy polskiego i prowadzi swój kanał na YouTube "Pierogi z kimchi". Jak mało kto, może powiedzieć o sobie, że "rzuciła wszystko i pojechała do... Korei". Nam opowiada życiu w tym egzotycznym kraju.

Źródło: podroze.onet.pl

Ścisły lockdown w Anglii, najwyższy poziom alarmowy. Czy można lecieć do Wielkiej Brytanii?


W Anglii wciąż obowiązuje ścisły lockdown w związku z pandemią koronawirusa. Wychodzenie z domu jest dozwolone tylko w uzasadnionych przypadkach. Połączenia z Wielką Brytanią nie zostały jednak zawieszone. Polacy mogą lecieć do Anglii pod kilkoma warunkami. Sprawdź aktualne dane.

Źródło: podroze.onet.pl

Szwecja może zaostrzyć restrykcje. Co to oznacza dla Polaków podróżujących do Szwecji?

#zrodlo
Szwecja jako jedyny kraj na świecie nie podeszła do pandemii koronawirusa jako do apokalipsy i nie wprowadziła większych obostrzeń. W obawie przed trzecią falą, władze Szwecji postanowiły wprowadzić pewne ograniczenia. Co to oznacza dla obywateli Polski? Czy wciąż można lecieć do Szwecji?

Źródło: podroze.onet.pl

Rosja wciąż zamknięta dla turystów z Polski. Kto może wjechać do Rosji?


Koronawirus w Rosji, jak przekonują władze Federacji Rosyjskiej, powoli ustępuje. Kilka tygodni temu poluzowano obostrzenia w głównych miastach. Nie oznacza to jednak, że Polacy mogą do Rosji podróżować. Jaka jest obecna sytuacja w Rosji? Kto może do Rosji wjechać?

Źródło: podroze.onet.pl

Czy Polacy mogą podróżować do Niemiec? Jakie obowiązują ich zasady? Sprawdź

#zrodlo
Koronawirus w Niemczech nie ustępuje. Wjazd na teren Niemiec, zwłaszcza dla Polaków wiąże się z licznymi obostrzeniami. Polska jest uznawana za obszar podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że aby wjechać na teren Niemiec, trzeba między innymi okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. O czym jeszcze powinni pamiętać Polacy planujący wyjazd do Niemiec? Sprawdź aktualne dane na temat sytuacji w tym kraju.

Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Polecamy
Atrakcje okolic Krakowa. Lista ciekawych miejsc w okolicach Krakowa

#zrodlo
Kraków i okolice to bez wątpienia jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Polsce. Wśród zagranicznych odwiedzających stolica Małopolski jest prawdziwym hitem. Jednak również okolice Krakowa mają wiele atrakcji do zaproponowania. Oto lista ciekawych miejsc w okolicach Krakowa.

Źródło: podroze.onet.pl

Helsinki na weekend. Atrakcje i ciekawe miejsca w kameralnej stolicy

#zrodlo

Helsinki w Finlandii to kameralne miasto, które można zwiedzić nawet w jeden dzień. Stolica Finlandii leży na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach i ma wiele do zaoferowania turystom. Co warto zobaczyć w Helsinkach?

Źródło: podroze.onet.pl

Prezydent Bydgoszczy zdradza, gdzie najlepiej zbierać grzyby

#zrodlo

Gościem Iwony Kutyny w programie "Onet Rano." był prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Bydgoszczanie tradycyjnie, gdy szukają odpoczynku i wody wybierają się w kierunku Koronowa. Tam dominuje przede wszystkim żeglarstwo. Nieco dalej są Bory Tucholskie. Rozbudowana jest także wokół miasta sieć dróg rowerowych, czyli do tych miasteczek 20-30 km wokół Bydgoszczy możemy bezpiecznie dojechać na rowerze. Grzybów w sezonie jest wiele - zachwala gość programu.

Źródło: podroze.onet.pl

10 najlepszych miejsc na grzyby w Polsce

Nieuchronny schyłek lata i początek jesieni to czas największego wysypu grzybów w polskich lasach. Przedstawiamy przegląd dziesięciu najlepszych miejsc do zbierania grzybów w Polsce - wytypowaliśmy je na postawie panującego w danym miejscu mikroklimatu, rodzaju gleb oraz roślinności, ponieważ m.in. niektóre gatunki drzew wpływają na liczbę grzybów. Brak jednak konkretnych miejscówek, bo przecież każdy grzybiarz ma swoje ulubione, sprawdzone miejsca, a największą przyjemność sprawia samodzielne ich odnalezienie...

Źródło: podroze.onet.pl

Zabierz najbliższych do największych parków rozrywki i nauki w woj.świętokrzyskim. Specjalna cena tylko 24 h

Dziś z Ofertą Dnia z Onet prawdziwa gratka dla rodzin z dziećmi. Proponujemy odwiedziny w trzech największych parkach rozrywki, nauki i sportu w województwie świętokrzyskim. Dzięki poniższej propozycji możesz zaoszczędzić prawie połowę ceny biletów wstępu do trzech największych rodzinnych atrakcji w tym regionie. Specjalna oferta dostępna jest tylko przez 24 h (od godz. 17.00, 27 sierpnia 2020 do godz. 17.00, 28 sierpnia 2020) za pośrednictwem linków w poniższym artykule.

Źródło: podroze.onet.pl

Sześć jaskiń w Tatrach idealnych na brzydką pogodę

Praktycznie każdy, kto wędruje po Tatrach, dochodzi do momentu, w którym zaczyna schodzić także do jaskiń. W szczycie sezonu najlepiej sobie odpuścić, lub wybrać się pod koniec dnia. Jednak najlepszy moment na zwiedzanie bez wakacyjnego tłumu, to paskudna pogoda. Im gorsza pogoda, tym mniej turystów w Tatrach, a w jaskiniach nie ma znaczenia czy leje i wieje. Oto przewodnik po najpopularniejszych tatrzańskich jaskiniach.

Źródło: podroze.onet.pl

Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach, czyli pomysł na weekend dla całej rodziny

#zrodlo

Bieszczady to idealne miejsce na wypoczynek. Góry, natura i historia czynią je magicznymi i niezapomnianymi. To nie przypadek, że w Polsce stały się synonimem relaksu i spokoju pozwalającego odpocząć od codzienności. Jest to też idealne miejsce na wakacje dla całej rodziny, gdyż znajdziemy tam wiele atrakcji dla dzieci, co spowoduje, że będą chciały później wracać w Bieszczady.

Źródło: podroze.onet.pl

Wieża widokowa w Krynicy-Zdrój "Budową Roku"

Otwarta w ubiegłym roku wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) nie przestaje przyciągać turystów. Doceniona została także w prestiżowym konkursie architektonicznym "Budowa Roku", którego organizatorami są Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Źródło: podroze.onet.pl

15 najlepszych miejscowości w Polsce na jesienny wypoczynek

#zrodlo

Jak wygląda jesień w turystycznych miastach Polski? Na ulicach nie ma tłumów, nie doskwierają upały, a ciepło może utrzymywać się do listopada, ceny ulegają obniżce, nie brakuje promocji, a ponadto jest zwyczajnie pięknie. Zatem nie odkładajmy urlopu na przyszły rok, tylko ruszajmy w drogę. Przygotowaliśmy listę 15 miejsc, które sprawdzą się doskonale o tej porze roku.

Źródło: podroze.onet.pl

Wypocznij i zrelaksuj się w uzdrowisku w górach. Specjalna cena z Ofertą Dnia

Dziś z Ofertą dnia z Onet zapraszamy do Centrum Uzdrowiskowe Kaja Medical & SPA*** w Świeradowie - Zdroju. Pobyt w tym obiekcie możliwy jest już od 199 zł za dwie osoby wraz z wyżywieniem. Specjalna oferta dostępna jest tylko przez 24 h (od godz. 16.00, 9 sierpnia do godz. 16.00, 10 sierpnia). Sprawdź szczegóły i skorzystaj z oferty za pośrednictwem linków w poniższym artykule.

Źródło: podroze.onet.pl

Górskie szlaki w Polsce idealne na jesień

#zrodlo

Jesień to wymarzona pora na górskie wyprawy. Półdniowy spacer, dłuższa eskapada z noclegiem w schronisku, czy w końcu długa wędrówka z namiotem - polskie góry są świetnym terenem do uprawiania wszystkich rodzajów turystyki górskiej. Już teraz zaplanujcie wędrówkę w kolorach jesieni!

Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami